Horní menu

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
30
Cvičení FIT BODY v Dobromilicích
1
Pobočka České pošty 1.10. uzavřena
2 3 4 5
Burčákový pochod po Víceměřicích
Loučení s létem, aneb posezení s burčákem
6
Koncert na zámku
7 8 9 10 11 12
Traktoriáda
13
14 15
Oznámení o odečtu vodoměrů
16
Oznámení o odečtu vodoměrů
17
Oznámení o odečtu vodoměrů
18
Oznámení o odečtu vodoměrů
19
Kontejner na velkoobjemný odpad
20
Strašidla v muzeu
21 22 23 24 25 26
Sběr železného šrotu a vysloužilých elektrospotřebičů
27
28 29 30 31 1 2 3
Drobečková navigace

Úvod > Dění v obci > O obci > Památky v obci > Silniční most se sochami sv. Jana Nepomuckého a sv. Jana Sarkandra

Kamenný most osazený sochami světců,

sv. Jana Nepomuckého a sv. Jana Sarkandra


Kamenný klenutý most přes říčku Broděnku patří určitě mezi dominanty v naši obci. Je to jeden z nejstarších dochovaných mostů v naší republice a od roku 1958 je veden jako kulturní památka. Most má tři oblouky o čtyřmetrovém rozpětí, vzepětí činí dva metry. Stáří mostu se klade pravděpodobně již do 16. století. Což se tedy vztahuje na mostní oblouky, sochy světců jsou mladší byly na most osazeny po r. 1700. V roce 2017 - 2018 došlo k celkové rekonstrukci mostu z důvodů havarijního stavu, most byl kompletně rozebrán a znovu vyzděn z kamene. 

 

 Most před rekonstrukcí 2016   Most po rekonstrukci 2019  kamenný most z roku 1957  Most po rekonstrukci 2018                                                                               

Sochy světců: 

Most je ozdobený historicky cennými sochami sv. Jana Nepomuckého a blah. Jana Sarkandra. Je to vzácná barokní práce z pískovce, sochy jsou datované do první poloviny 18st. 

Socha sv. Jana Nepomuckého stojí na oblačné základně s okřídlenými hlavami andílků. Socha v pokleku je bez pokrývky hlavy v žehnající pozici. Sv. Jan Nepomucký je uctívaný katolickou církví jako mučedník a také je jedním z českých zemských patronů. Narodil se mezi lety 1340 - 1350 v Pomuku a byl umučen v Praze r. 1393 vhozením do řeky Vltavy. Světcovi atributy jsou kříž v ruce, pět hvězd kolem hlavy, palma nebo prst přes ústa. 

                          Sv. Jan Nepomucký před opravou 2016 S. Jan Nepomucký po restauraci 2018

 

Socha sv. Jana Sarkandera stojí na návodní straně. Světec stojí na oblačné základně s okřídlenými hlavami andílků. Životní klečící socha drží knihu v tradičním oděvu, se štolou a biretem. Sv. Jan Sarkander žil v letech 1576 - 1620, byl moravským katolickým knězem a farářem v Holešově. Atributy světce jsou kniha, kříž, klíče (na znamení uzamčení zpovědního tajemství). 

                                      Sv. Jan Sarkander stav před rekonstrukcí 2017  Sv. Jan Sarkander po opravě 2018

  

Původ a stáří kamene a cihel použitých na stavbu mostu:

Cihla s erbem rodu BukůwkuNa základě průzkumu mostu z roku 2012, kdy došlo k odběru vzorků zdiva, se zjistilo, že jde o atypickou konstrukci, neboť most je zděný z kamene a parapetní zdi jsou z cihelného zdiva. Klenby mostu jsou kamenné, jedná se bezpochyby o moravskou drobu, která se vyznačuje vysokou pevností v tlaku a pochází z místní lokality Hradčany nebo z kamenolomu v Kobeřicích. Použití cihel v původně kamenné konstrukci mostu se datuje do období, kdy došlo k rekonstrukci mostu v polovině 18. st. a kdy byl most doplněn zděnými parapety a sokly se sochami světců. Nejstarší cihly pocházejí z poloviny 18. století, tyto cihly byly použity k vyzdění obou parapetů mostu v souvislosti s osazením soch světců. Na severní straně mostu pro zaklenutí náhonu a prodloužení parapetu byly použity cihly, které jsou opatřeny kolkem v podobě erbu s písmenem B a knížecí korunkou, datovány jsou do let 1836 – 1883. Kolek užitý na cihlách naznačuje, že byly patrně vyrobeny v cihelně patřící rodu Bukůwků z Bukůwky (písmeno B). Rod Bukůwků vlastnil panství Dobromilice v letech 1835 – 1870.

Při bourání parapetních zdí mostu v červenci roku 2017 došlo k záchraně těchto historických cihel, na které se podíleli pracovníci naši obce. Cihly byly převezeny a uloženy v objektu obce.   

                                                                                                   

Oprava kamenného mostu v letech 2017 - 2018:

V roce 2017 se přistoupilo kvůli havarijnímu stavu mostu k jeho již dlouho plánované opravě. Most byl uzavřen od června 2017, ale práce samotné začaly od 12. července 2017. Práce na mostě byly přerušeny v zimním období a na mostě se po dlouhé zimě začalo znovu pracovat na konci března 2018. Došlo k dozdění mostu kamenem restaurátorskou firmou Werkmann z Olomouce. Most byl znovu otevřen v pátek 25. května 2018 před hodovým víkendem. Snímání soch z mostu a odvážení do ateliéru 2017 

Dne 2. června 2017 byly odvezeny sochy světců do Olomouce, kde probíhala restaurátorskou firmou Werkmann jejich oprava. Po úplném zrestaurování byly 16. května 2018 sochy vráceny na své místo. Zrestaurovaly  se  i podstavce, na kterých sochy stojí. Socha sv. Jana Nepomuckého nesla známky poškození na pravé ruce tradovalo se, že byla v minulosti ruka uražena neopatrnou jízdou zemědělce. Ruka byla v restaurátorské dílně znovu vymodelována a nahradila ruku původní zároveň bylo rozhodnuto, že světec původně nedržel v ruce kříž, ale palmový list, což je také jeden z jeho atributu. Atributy byly tedy světci vráceny palmový list a svatozář s hvězdami. Socha sv. Jana Sarkandra nesla známky poškození na hlavě, hlava byla v ateliéru oddělena od těla a poté znovu nasazena na čep z nekorodující oceli, aby se předešlo korozivním vlivům. Světci byl také vrácen jeho atribut pozlacený kříž.  

Opravu mostu financovala Správa silnic Olomouckého kraje. Vzhledem k tomu, že most je památkově chráněný, se nerozšiřoval, ale pouze došlo k jeho opravě tak, aby byl zlepšen jeho stavební stav a zvýšená statická únosnost mostu. Došlo též ke změně jeho podoby, jež vychází z jeho historického vývoje. Jednou z hlavních závad mostu byla jeho necitlivá oprava z 80. let, kdy byl líc konstrukcí opatřen torkretem (torkretování či stříkání betonu). Tento způsob opravy byl nevhodný, protože původní kamenné a cihelné zdivo se pod touto vrstvou degradovalo, zdivo vlhlo. Most byl rozebrán nevyhovující zdivo bylo odebráno a nahrazeno kamenem. Celý most je tedy znovu vystavěn z kamene. 

Rozsah výkonu: 

  • odstranění parapetních zídek, vybourání vozovky a částečné odstranění zásypu kleneb 
  • založení železobetonové desky
  • odstranění torkretových vrstev na nosné konstrukci i spodní stavbě, dospárování případně dozdění 
  • injektáž rubu kleneb
  • zřízení nových parapetních zdí ze štípaného kamenné 
  • zřízení železobetonové desky nad klenbami
  • položení izolace, osazení obruby případně dlažby na chodníku, položení vozovkových vrstev
  • zřízení drenáže za rubem železobetonových desek, osazení bodových vpustí 
  • úprava koryta vodoteče, pročištění propustku
  • restaurování soch včetně podstavců